Vilka elefanter följde med Hannibal över Alperna?
I flera böcker om Afrikas däggdjur kan vi läsa följande; ”Omisskännlig; världens största landdjur med stort huvud och väldiga segelliknande öron”. Men varför tillskrev då de gamla grekerna den indiska elefanten som störst? Detta är ett spännande faktum som ger oss en ny bild av den legendariske härföraren Hannibal och dennes afrikanska stridselefanter.
Kanske gör man elefanter av mygg genom att belysa ett smalt ämne som detta? Men betänker man att elfenbenet var en av de mest eftertraktade råvarorna under både förhistorisk och historisk tid, så får elefanten trots allt en relativt central plats. I detta sammanhang kan det därför vara relevant att förstå elefantens tidiga utbredning kring Medelhavsområdet. En del av detta svar får vi just genom att ställa frågan om vilka kartagern Hannibals elefanter var.
Indiska elefanter var störst!
De antika historieskrivarna tycks vara överens om att den indiska elefanten var större än den afrikanska. Från det första århundradet f.Kr. förklarar exempelvis historikern Diodorus att indiska elefanter var överlägsna i både styrka och mod. Faktum är att detta var ett allmänt begrepp som följde med ända in i sent 1800-tal. När sedan intresset började vakna för den afrikanska kontinentens fauna, stod vi plötsligt öga mot öga med den afrikanska savannelefanten, L. a. africana. Dessa elefanter, tjurar med en mankhöjd på upp till fyra meter, var nu obestridligen världens största landdjur. Hade då de gamla grekiska och romerska historieskrivarna fel och är det detta som fascinerat oss så mycket över hur Hannibal i sådana fall kunde tämja dessa giganter? Under antiken uppskattades dock den afrikanska elefantens storlek som ett mellanting av den mykenska hästen och den indiska elefanten. Vad var då detta för ett djur?
Den mindre skogselefanten avbildad på ett kartagiskt mynt
Isolerad med runda öron
Av de afrikanska elefanterna finner vi idag två olika raser. Den största är savannelefanten följd av skogselefanten, L. a. cyklotis, samt med tveksamhet dvärgelefanten, L. a. Pumilio. Som möjlig underart har dock Pumilio blivit mycket kritiserad. Då denna inte heller skiljer sig från skogselefanter i storlek och vidare kan korsas med de två övriga raserna, så är den av mindre betydelse här. Vi ska istället titta närmare på Cyklotis. Medellängden hos denna art är 2.4 meter hos tjuren, respektive 1.85 meter hos hondjuret. Cyklotis har också mindre och rundare öron, därav det latinska namnet och dess betar är mindre och rakare.
Skogselefanten finns idag utbredd över hela väst-centrala Västafrika. Den mest norra av denna ras är den man funnit i Mauretanien vid Tijelat. Denna isolerade population representerade möjligen vad som fanns kvar av de elefanter som tidigare var vida utspridda över Nordafrika innan Saharas utbredning. Dessa hade trängts upp till kustområdena vid Atlanten och Medelhavet norr om Atlasbergen och skiljts från sina artfränder. Här skulle de långt senare konfronteras med antikens kulturer, samlas in av kartager och slutligen skapa en för oss ”felaktig” myt om att afrikanska elefanter är mindre än de indiska. Det är i detta sammanhang också lättare att förstå hur man på de romerska arenorna fann det spännande att hetsa denna elefant i kamper mot tjurar och lejon. En savannelefant hade säkerligen alltid tagit hem segern. Med tanke på att isolerade elefanter har en tendens att krympa i storlek, så är det teoretiskt möjligt att denna nordafrikanska individ till och med kan ha varit ännu mindre än dagens skogselefanter. Denna elefants mindre storlek skapar också, som vi ska se, en helt annan bild av djuret i strid än den vi är vana att se på bild.
Hopplösa i fält
Från det första puniska kriget, under mitten av 200-talet f.Kr, äger vi talrika beskrivningar om hur romarna fick möta dessa djur på Sicilien och i Nordafrika. Romarna som ett par decennier tidigare hade mött greken Pyrrhus stridselefanter, använde då sina erfarenheter och fick ofta djuren på fall. Vidare kan vi förmoda att det var kartagernas mycket effektiva kavalleri som gjorde dem starka - för med elefanterna var det si och så. Om historien hade lärt något fram till denna tid, så var det att just inte nyttja elefanter i strid. De kartagiska elefanterna var dresserade att rusa framåt och trampa ned romarna, men alltför ofta rusade de istället bakåt och trampade ned kartagerna. Trots detta marscherade Hannibal, likt ett hjälteepos, med sin armé och 37 elefanter från den iberiska halvön och vidare över Alperna mot den italiska halvön, Året var 218 f.Kr. och det blev startskottet till det andra puniska kriget.
Kan elefanter simma?
Spekulationer har gjort gällande att stallen i Kartago vittnar om platser för 300 elefanter - om de överhuvudtaget var reserverade för detta djur. Om så var fallet, så kan vi förmoda att dessa tjänstgjorde som tillfälliga förvaringsplatser för infångade elefanter innan rekrytering. Som permanenta bostäder under fredstid, skulle ett fullsatt stall annars behöva producera uppemot 10 ton foder samt leverera 20 tusen liter färskvatten per dag. Det är omständigheter som dessa som generellt avhållit människan från att domesticera elefanter som husdjur.
Med ca 50 000 man och 9000 kavallerister gav sig i alla händelser Hannibal och hans män iväg. Det första stora hindret blev floden Rhones vatten och enligt historikern Polybios fick man då flotta över djuren. Under två dagar samlade man timmer för flott- och kanottillverkning. Flottarna täckte man med jord för att lugna elefanterna, vilket skulle få dem att tro att de stod på en slags gungande mark. Då ledardjuren i en elefantflock utgörs av en hona så ledde man ut elefanterna, några i taget, med ett par av dessa djur i spetsen. Elefanterna var dock inte så lättlurade och det hela slutade i panik där många elefantförare fick sätta livet till i Rhones strida vatten. Åtminstone var detta ursäkten för att de sjönk som stenar. Sanningen var nog den att många inte var simkunniga eftersom Rhon inte är speciellt strid under september månad. Elefanterna var dock bättre simmare än vad Aristotoles hade hävdat hundra år tidigare. Han sade att de överhuvudtaget inte kunde simma. Idag vet vi att en elefant lätt kan simma i sex timmar utan att vidröra botten.
Artikelförfattaren med en afrikansk savannelefant vid Kolmården. Kartago använde afrikanska skogselefanter, men storleken på detta ungdjur är mer i linje med Hannibals elefanter. Foto: Tomas Karlsson
Utmaningen över Alperna
Vandringen över Alperna skulle vidare pågå i dryga två veckor och reducera Hannibals armé till hälften. Polybios förklarar att det förutom allobrogerstammarnas fientlighet, snöfall och svårframkomliga dalar, rådde det brist på föda och foder. Trots djurets klumpiga utseende är skogselefanten känd för att forcera både tät urskog, branter och steniga klipphöjder. För undertecknad har tiden med olika elefanter, bl.a. vid Kolmårdens djurpark, varit mycket lärorik. Likt få platser i världen, tillåts vi att på några djurparker studera elefanter i både kyla och snö. Temperaturer ned till tio minusgrader innebär oftast inga problem. Detta så länge elefanten är i ständig rörelse eller bär någon form av plagg. Problemet är när underlaget blir extremt halt. Elefanter har inte kraft nog att hindra att den glider ned i spagat - något som givit flera elefanter svåra skador. Ingen av Hannibals elefanter verkar dock ha gått förlorad i Alperna. Värre skulle det bli vid det första slaget på den italiska halvön - det vid Trebbia.
Hannibal red på den största
I västerlandets långa krigshistoria användes elefanten endast en kort tid i krigssammanhang. Under de tre sekler som började med Alexander den store så var djuret inblandat i lång rad av slag. I till exempel slaget vid Trebbia mötte Hannibals trupp romerska legionärer som inte hade någon praktisk erfarenhet av stridselefanter – trettio år hade förflutit sedan deras fäder slagits mot dem. Ofta ser vi idag rekonstruktioner av stora och felaktigt överdimensionerade afrikanska djur som utrustats med torn från vilka kartagerna strör pilar och spjut. Eftersom övergången vid Rhone antydde att man måste haft tillgång till hondjur, så kan vi förmoda att många av Hannibals elefanter endast var ett par meter höga. Att utrusta stridselefanter med torn lär ha varit en uppfinning av Pyrrhus. Det finns dock inga belägg för att man har använt sådana i någon större utsträckning, varken förr eller senare. Elefanten med sin indiske tränare och förare, en så kallad mahout, var ett nog så slagkraftigt vapen i sig - detta för att skapa oreda i organiserade fiendeled. Stridstekniken användes förmodligen under slagets inledningsskede - tänk bowlingklot och käglor. Ett torn hade varit en omöjlighet för de afrikanska stridselefanterna.
Historien förtäljer att Hannibal red på en större och starkare elefant vid namn Surus – sannolikt var detta en indisk elefant från den asiatiska kontinenten. Givetvis var de senare att föredra och det är möjligt att denna elefant förvärvats från ptoleméerna i Egypten. Redan under det första puniska kriget kom man i kontakt med indiska elefanter. Man importerade mahouts som hjälpte till vid dresserandet av afrikanska elefanter och troligen nyttjade man då indiska elefanter som hjälpundervisare. Tämjandet av de mer vilda afrikanska djuren krävde expertis och denna tradition följde säkerligen med till tiden för Hannibal.
En mer rimlig bild av Hannibals elefanter i strid? Utan torn på ryggen kämpar mindre afrikanska elefanter vid sidan om enstaka större indiska elefanter. Illustration: Richard Holmgren 1993.
Från fältslag till arena
Vi får förmoda att det var mycket grymma scener som utspelades i fält. Detta speglas kanske bäst i kriget mot Pyrrus där romarna hade utvecklat en rad vapen och knep för att bekämpa de ”lukanska oxarna”, som de för tiden kallades. De tappraste romerska soldaterna kunde angripa elefanten genom att hugga den i knävecken med yxor eller genomborra dess sidor med spjut. Det fanns för tiden även ett slags brinnande kastspjut som doppats i beck, asfalt och nafta. Elefanter har vidare ofta en överdriven ”rädsla” (lätt till stress) för andra djur. Mot Pyrrus upptäckte romarna att skrikande grisar var perfekta för att få elefanterna att vända om. Det var vid intermezzon som dessa som den påhittige kartagen Hasdrubal lär ha infört ett säkert antivapen. En mahout kunde således nedgöra sin egen elefant genom att driva in en mejsel mellan halskotorna. Enligt Polybios stupade nästan samtliga av de elefanter som kämpat sig över alperna. De som inte dog i Trebbia, dukade kort därefter under i kyla och snö. Även om Kartago var duktiga på att ständigt sända nya elefanter som förstärkning, åtminstone under det första puniska kriget, så måste vi nog räkna slaget i Trebbia som den sista striden som på allvar involverade elefanter på den italiska halvön.
Romarna kom senare att adoptera elefanter både som paraddjur och för att roa pöbeln. Djurhetsningarna på amfiteatrarna samt den ökande handeln med elfenben blev nådastöten för den nordafrikanska elefant som vi sedan länge inte längre äger i vår fauna. Caligula gav sin häst ett stall av elfenben och Seneca förklarade sig äga 500 tripoder tillverkade i samma material. Detta kan ses som en analogi till 1800-talets hetsjakter i Afrika, vilka kom att producera både biljardbollar och pianotangenter i elfenben.
/Richard Holmgren
Tack till Albert Schultz i Norrtälje för hjälp med elefantfoto.
På 700-talet fick Karl den store en elefant av kalifen i Bagdad. Elefanten hette Abul-Abbas och fick lunginflammation efter att ha simmat över floden Rhen.
Något att tillägga?
Senaste inlägg
Senaste kommentarer
-
Danilo migliore » Olof Palmes sista steg - ny bok av Lars Borgnäs: ”Ny bok om palmemordet aar 2025??”
-
Johan » Förbundsarken i arkeologiskt ljus: ”Vet du vart arken är/ligger? Eller är allt bara en massa vackra ord och beskrivn..”
-
Giovanni » Dyatlovpasset i Vetenskapsradion Historia: ”Ny book dyatlovpasset aar 2024??”
-
Giovanni » Den förfärliga och oförklarliga olyckan vid Dyatlovpasset : ”Ny book on dyatlovpasset aar 2024??”
-
Anton Berg » En gruvlig historia – Lockerbie, Bernt Carlsson och Dag Hammarskjöld: ”Hej! Jag vill prata om Bernt Carlsson, jag gör en dokumentär. Har du möjlighet? ..”
Bloggarkiv
Länkar
- Populär Historia
- Svenska Institutet i Rom
- Riksantikvarieämbetet
- Världskulturmuseerna
- Medelhavsmuseet
- Stormaktstiden
- Arkeologiforum
- Svenska Rominstitutets Vänner
- Antiquitates
- Arkeologi och antik historia, Uppsala Universitet
- Arkeologibloggar
- Vetenskapsradion Historia P1
- Tidskriften Medusa
- Numismatiska Forskningsgruppen
- Historiska Museet
- Kungliga Myntkabinettet
- Museum Gustavianum
- Upplandsmuseet
- Östergötlands Museum
- Fornvännen
- Svenska Arkeologiska Samfundet
- Svenska Pompejiprojektet
- Fabro - Graphic Design
- Arkeloggen - Arkeologi på Svenska
- Arkeologerna - Statens Historiska Museer
- ISIS - Sveriges Egyptologiska Förening
- The International Interdisciplinary Institute
- Populär Arkeologi
- Arkeologi och byggnadsvård i Östergötland
Etikettmoln
delta kartor romersk tradition kung konflikter fynd ammon podcaster straff mytologi rumskullaeken vintillverkning svanelid flyg lydia capolicchio imperier site marco polo looting fora skattgömma vattenfyllda chernobyl birka plutarchos argonauterna jesaja öron tecktor charles lechmere schaman attiska människohuvud etruscan elefantfot nytänkande gudar soldater sydafrika bomullens historia köpcentrum gambling milou snickare hidden camorra dold förkrympt huvud apostlagärningarna pripyat antikens kultur skvaller iron man arsenik dokumentär glödlampor hathor knight alunit hällristningar pär karlsson anemon-kalle skymning centralasien koka grodor mysterium äventyrsbad lockerbie lamb of tartary utomjordingar fabrodesign the seventh seal aerial smittskydd indien zoologiska dollarsedel salomon chrysostum dyatlov perikles pålspetsaren romarrikets fall ellen key rymdhjälmar katabatic svenska pompejiprojektet roman thoth kokt fisk karl gustav holmgren brännoffer högborg puniska krigen nationalmuseum korruption polis bly vacker focus estonia axel boethius undersökning skor fettsugning kyrkor väderlek regeringstjänstemän flavius josefus sanskrit försnilla själ angelo bartoli gudomlig "den osannolike mördaren" åsna begravningsplats papegoja äventyrare jägare lazar ljus sommarvärd resekväll muck järnålder delos medea legend al uzza kristi spjut utbrott fontän barnoffer summit försvinnande julljus israel lund gustaf vi adolf populära påve stay behind duva taronik nato pyramider jordbävning utsmyckning allseende öga ägg munsbit sova slarv trump förstörelse veteskapsrådet dödsrike olof palme syndafloden nyfödd sjösäkerhet oxe mobil infrared sorbet mytologiska csn jerusalems förstöring arena hollywood durupinar härbärge m/s estonia slussen mount rushmore national memorial sveriges sista publika avrättning cutting point färskost minervauggla zombie eremiter radioaktiv ulaanbaatar charon biopremiär webb kart bebyggelse tärning plöja auguste rodin marshallöarna diet buffel grekiska vaser krympa fru hyrcanus tjernobylkatastrofen unknown arkitektur usa skelett forntiden speldjävulen portare tidskrift amelia earhart get stadshotell 15 000 present inkatempel gåta 2019 tiggeri uran stjälk solgud mynt dis new york purpur palmeutredning parfymera visdom heliga birgitta oljelampa arons berg markuskyrkan theory nervgift henry lee liv primitiva pengar vinter helvetet verkligheten pandemi käft köttätande etruskisk bärsärk kristus produktion grovis evangelist xian storfilm sanningens mun polarexpedition osama bin laden surt vox aska exploring charles de lorme citrus anemoner ceremoni habemus upptäckarglädje andrew chugg china profet blyförgiftning buss göta kanal toalettkultur ruttna herons ångkula stipendier buddha väderleksprognos affärsledare falska pike östgötaslätten frihet präst supermänniska fabrik "estonia - den sista vågen" lim valv bronsskatten explosivt material pokal regeringsbyggnad vampyrkit sommar sara minnesvård stenålder lurendrejeri supersoldat aragil rättegång i januari chefren hakeldama halsring 9/11 armchair bergsbestigning new york times jul messias indianer is nyckelord sarkofag press hav saga sjunkförlopp globen arena seismograf alingsås castra flight 19 isabella david kris belzoni ptolemaios tarquinia lars borgnäs russel crowe stork hål heliga lansen sulcus primigenius telefon forskning och framsteg dynamit asphodelus minerva pulver arcdoc rabbi akiba oas husky svensk film karavan bagdad steve jobs tektor locktänger fukushima ost athena huvudjägare offerlund gihonkällan makedonien stacks perfektion spännande kök kranvatten ström universitet galenskap moulinsart handgemäng civilization gävle dante 1949 rikedomar kärnkraft utgrävningsrapport vatikanen ljusstake dag hammarskjöld bomullsplanta mongolisk betalningsmedel porta populär arkeologi alun vildget venuehotels anemon kalle fågel folke bergman amazonas malaria påven legender arken tandvård nineve värdemätare morgon hart island tygfärgning fartkameror skandal museet helgonförklaras lampa krigsherre pass bedtime stories tetrodotoxin ull semiramis januari silverpenningar etnologi wikileaks istanbul tushpa tavla utställning indiana jones sekelskiftet parthenon dracula kambodja lamm återuppståndelse kung david italien blodsåkern desert medico della peste fingrar anemon presidenter josephus lunds resebyrå theodosius tiggare fluorid "degklump" chaplin toalett beirut medelhavsmuseet armenien noa grav vetenskapsradion historia jordanien kloster expedition etrusker turkiet djatlovpasset noaks ark vin richard holmgren noas ark grotta recept grekland historia bronsålder äventyr ufo mumie kolonn apple mumier kejsare stockholm skattjakt hannibal fruktbarhet historiska resor brons gravar max von sydow holmgren indoeuropeiska språk herodes brand trajanuskolonnen antiken taklamakan svt aten new theory försvunna ugglor king tours media underjordisk linköping etik alperna archaeology skeppssättning nya testamentet georgien museum blogg grottmålningar 2014 arkeolog pengar kult kyrka sveriges radio plundring zeus oupptäckta skatter urartisk documentary populärkultur säpo alexander den store san giovenale p1 iran samlare gomorra podd guld droger tutankhamons grav japan jerusalem förhistoria jack the ripper träd elefanter världens äldsta vin mars guidning gladiator cheops offer palmemordet döda havet tidsresenären iphone skatt mausoleum pyramid stad aron jesus föredrag film romersk noak gud bibeln sodom egypten tempel utgrävning populär historia religion ararat noah kina rom dyatlov pass petra resa föreläsning arkeologi eric berggren sabotage ara bomull angkor wat statliga medel columbus upptäckter svenska institutet i rom sommarprogram strukturera medelhavsinstituten plura väggen smak vinäger sällskapsresan andrée vattenledning trailer tomb köpmän kolmårdens djurpark adonia fruktbarhetsrit uggla sallad pulcinella couch stötande ingmar bergman golgata ombergs turisthotell tibern tepes markusplatsen totalstation sex filosof försörjning skänninge istiden google earth motsägelser location tersorium ipad härkost pan am transylvanien stridsflygplan vattentäta skott synd romerska ockupationen veke 2015 budskap mozzarella how to lotusställning ericsbergs säteri deir el-bahri konspirationsteori teknik imperium talos stadskonst reopen balsamering rövargrottan tsantsa vägledning buffelost thomas quick saknad le penseur plog hasardspel okänd frukt zaida catalán biograf döden leksaker ukraina klosterliv owl blommor tombs glass christer holmgren smartphone knucklebones kristen areni-1 krigsbeklädnad karon museibesökare upptäckare kyrkohistoria sion vikbolandet heritage kalla fakta förlorad mobiltelefoner hjärntillskott gavazan vetenskapsradion lädersko sverige jätte straffskyldig e4:an kulturarv reseberättelse gott nytt år avgift fjäder mångkultur ishak pasha grundlägga blod betyl vitus vinifera emigrants amfetaminer kåseri karahunj kropp konstantinopel tro sokushinbutsu hemlighet meteorologi foliehatt tofet bröstmjölk vesuvius longinus dushara kultgrotta in memoriam sexuella övergrepp ekg ben-hur titanic fiske historieforskning stake 1945 monastery hålrum plinius den yngre giancarlo panico altare sändebud premiär josef qin shi huang sos resor krönikeböckerna sjuarmad arkeologiska föremål big bang pestdoktor natt vulkanutbrott hotel excelsior sprängning fager planta djungel rumänien korrupt brasilien jebuséer salomo trajanus urartu regering klimatexpert golvet krukmakaråkern januarimorgon golanhöjderna berg tartarer kryssning vlad atén dyatlovpasset uppskäraren tronarvinge dollar blomstermotiv van kulturinstitut isbjörnar galax det sjunde inseglet fabrizio luciani flygande tefat james bond flodgud bram stoker aaron kosminski tabu korsriddartid hegel anemonkalle orienten ughtasar ruins motsägelsefull death hatshepsut vax swedish television tandstatus ararats berg hammare kulturantropologi tjernobyl sven hedin acropolis intuition armani ancient city silverfat tintin klippa pyramidbyggare får på träd apartheid ursprung gladiatorspel begravningsfölje konungarnas dal wine athens 1959 vadstena shaman dig plankor haddock ko notapparat ånga kaffefilter självmord thukydides mac aegae gihon upptäckt konstnär illicit excavation dokusåpa copernicus plogfåra casino kyrkpressen kopparstenålder kvilleeken akilleshäl elfenben irak kristendom nattportier färskvara nobel skuld kaukasisk sår världens äldsta äldst superhjälte feidias zorats karer lagos synagoga davids stad försäljare roswell 3d castrum palats pompeji relik baetyl vayots dzor fossil åkermark antidepressiva nostradamus excavation soma anders kaliff gaslighting buddhism romerska imperiet väder januari 2014 wtc dräktnål akeldamak arkeologer gravfrid polarbröd pazuzu dispater tatius kalle foto packa kapitolium varning pressfrihet scanpyramids ångmaskin les caves du roy obelisk erich von däniken skådespel filmanalys terrakottaarmén diocletianus radio lyssna moraletik hand fågelmask lost cities pinje panichetto toalettpapper jönssonligan stierngranat ruiner emperor alexandria krönika 2001 jubileum dakien fästning budget missionär gömma åker geshur silhuett 1300 papegojfisk terracotta markus riksantikvarieämbetet kapok julklapp elisabeth hesselblad borg nedläggning trafikpolis tron dimma handel försenad dricksvatten myter hunger games elfenbenskusten kenotaf olja tagelskjorta kunskap burrata discover kontroversiell port lön gränsland john mandeville bernt carlsson bonnier expeditions swedish babylon grottklubb akropolis signerad örebro läns museum palme pilot tänkaren formation skolfröken batteri bocca della verità res till världskulturmuseerna silver diodorus antiokus athena noctua motiv grädde metusalem analfabet stadsgräns spel bönekvarn hemmet charun siwa himmelska fridens torg munk zombiepulver civilisationens vagga burro akademiker fof android jordfåra holy lance estoniakatastrofen vår kulturhistoria ny teori monterozzi förståsigpåare syrien benjamin från tudela god jul påminnelse grave robbery fredspris
Mina intresse för djur och natur, men också för forntidshistoria gör att jag följer era insatser i dessa områden.
14 augusti 2020 01:01:00
Jag har just nu ingen Hannibalresa, men jag ska försöka fixa det. Problemet är att det kostar väldigt mycket att planera på plats, om det sedan inte blir tillräckligt med bokningar så är det illa. Jag ska se hur jag kan lösa det.
13 februari 2017 16:25:04