Vilka elefanter följde med Hannibal över Alperna?
I flera böcker om Afrikas däggdjur kan vi läsa följande; ”Omisskännlig; världens största landdjur med stort huvud och väldiga segelliknande öron”. Men varför tillskrev då de gamla grekerna den indiska elefanten som störst? Detta är ett spännande faktum som ger oss en ny bild av den legendariske härföraren Hannibal och dennes afrikanska stridselefanter.

Kanske gör man elefanter av mygg genom att belysa ett smalt ämne som detta? Men betänker man att elfenbenet var en av de mest eftertraktade råvarorna under både förhistorisk och historisk tid, så får elefanten trots allt en relativt central plats. I detta sammanhang kan det därför vara relevant att förstå elefantens tidiga utbredning kring Medelhavsområdet. En del av detta svar får vi just genom att ställa frågan om vilka kartagern Hannibals elefanter var.
Indiska elefanter var störst!
De antika historieskrivarna tycks vara överens om att den indiska elefanten var större än den afrikanska. Från det första århundradet f.Kr. förklarar exempelvis historikern Diodorus att indiska elefanter var överlägsna i både styrka och mod. Faktum är att detta var ett allmänt begrepp som följde med ända in i sent 1800-tal. När sedan intresset började vakna för den afrikanska kontinentens fauna, stod vi plötsligt öga mot öga med den afrikanska savannelefanten, L. a. africana. Dessa elefanter, tjurar med en mankhöjd på upp till fyra meter, var nu obestridligen världens största landdjur. Hade då de gamla grekiska och romerska historieskrivarna fel och är det detta som fascinerat oss så mycket över hur Hannibal i sådana fall kunde tämja dessa giganter? Under antiken uppskattades dock den afrikanska elefantens storlek som ett mellanting av den mykenska hästen och den indiska elefanten. Vad var då detta för ett djur?


Isolerad med runda öron
Av de afrikanska elefanterna finner vi idag två olika raser. Den största är savannelefanten följd av skogselefanten, L. a. cyklotis, samt med tveksamhet dvärgelefanten, L. a. Pumilio. Som möjlig underart har dock Pumilio blivit mycket kritiserad. Då denna inte heller skiljer sig från skogselefanter i storlek och vidare kan korsas med de två övriga raserna, så är den av mindre betydelse här. Vi ska istället titta närmare på Cyklotis. Medellängden hos denna art är 2.4 meter hos tjuren, respektive 1.85 meter hos hondjuret. Cyklotis har också mindre och rundare öron, därav det latinska namnet och dess betar är mindre och rakare.
Skogselefanten finns idag utbredd över hela väst-centrala Västafrika. Den mest norra av denna ras är den man funnit i Mauretanien vid Tijelat. Denna isolerade population representerade möjligen vad som fanns kvar av de elefanter som tidigare var vida utspridda över Nordafrika innan Saharas utbredning. Dessa hade trängts upp till kustområdena vid Atlanten och Medelhavet norr om Atlasbergen och skiljts från sina artfränder. Här skulle de långt senare konfronteras med antikens kulturer, samlas in av kartager och slutligen skapa en för oss ”felaktig” myt om att afrikanska elefanter är mindre än de indiska. Det är i detta sammanhang också lättare att förstå hur man på de romerska arenorna fann det spännande att hetsa denna elefant i kamper mot tjurar och lejon. En savannelefant hade säkerligen alltid tagit hem segern. Med tanke på att isolerade elefanter har en tendens att krympa i storlek, så är det teoretiskt möjligt att denna nordafrikanska individ till och med kan ha varit ännu mindre än dagens skogselefanter. Denna elefants mindre storlek skapar också, som vi ska se, en helt annan bild av djuret i strid än den vi är vana att se på bild.

Hopplösa i fält
Från det första puniska kriget, under mitten av 200-talet f.Kr, äger vi talrika beskrivningar om hur romarna fick möta dessa djur på Sicilien och i Nordafrika. Romarna som ett par decennier tidigare hade mött greken Pyrrhus stridselefanter, använde då sina erfarenheter och fick ofta djuren på fall. Vidare kan vi förmoda att det var kartagernas mycket effektiva kavalleri som gjorde dem starka - för med elefanterna var det si och så. Om historien hade lärt något fram till denna tid, så var det att just inte nyttja elefanter i strid. De kartagiska elefanterna var dresserade att rusa framåt och trampa ned romarna, men alltför ofta rusade de istället bakåt och trampade ned kartagerna. Trots detta marscherade Hannibal, likt ett hjälteepos, med sin armé och 37 elefanter från den iberiska halvön och vidare över Alperna mot den italiska halvön, Året var 218 f.Kr. och det blev startskottet till det andra puniska kriget.
Kan elefanter simma?
Spekulationer har gjort gällande att stallen i Kartago vittnar om platser för 300 elefanter - om de överhuvudtaget var reserverade för detta djur. Om så var fallet, så kan vi förmoda att dessa tjänstgjorde som tillfälliga förvaringsplatser för infångade elefanter innan rekrytering. Som permanenta bostäder under fredstid, skulle ett fullsatt stall annars behöva producera uppemot 10 ton foder samt leverera 20 tusen liter färskvatten per dag. Det är omständigheter som dessa som generellt avhållit människan från att domesticera elefanter som husdjur.
Med ca 50 000 man och 9000 kavallerister gav sig i alla händelser Hannibal och hans män iväg. Det första stora hindret blev floden Rhones vatten och enligt historikern Polybios fick man då flotta över djuren. Under två dagar samlade man timmer för flott- och kanottillverkning. Flottarna täckte man med jord för att lugna elefanterna, vilket skulle få dem att tro att de stod på en slags gungande mark. Då ledardjuren i en elefantflock utgörs av en hona så ledde man ut elefanterna, några i taget, med ett par av dessa djur i spetsen. Elefanterna var dock inte så lättlurade och det hela slutade i panik där många elefantförare fick sätta livet till i Rhones strida vatten. Åtminstone var detta ursäkten för att de sjönk som stenar. Sanningen var nog den att många inte var simkunniga eftersom Rhon inte är speciellt strid under september månad. Elefanterna var dock bättre simmare än vad Aristotoles hade hävdat hundra år tidigare. Han sade att de överhuvudtaget inte kunde simma. Idag vet vi att en elefant lätt kan simma i sex timmar utan att vidröra botten.


Utmaningen över Alperna
Vandringen över Alperna skulle vidare pågå i dryga två veckor och reducera Hannibals armé till hälften. Polybios förklarar att det förutom allobrogerstammarnas fientlighet, snöfall och svårframkomliga dalar, rådde det brist på föda och foder. Trots djurets klumpiga utseende är skogselefanten känd för att forcera både tät urskog, branter och steniga klipphöjder. För undertecknad har tiden med olika elefanter, bl.a. vid Kolmårdens djurpark, varit mycket lärorik. Likt få platser i världen, tillåts vi att på några djurparker studera elefanter i både kyla och snö. Temperaturer ned till tio minusgrader innebär oftast inga problem. Detta så länge elefanten är i ständig rörelse eller bär någon form av plagg. Problemet är när underlaget blir extremt halt. Elefanter har inte kraft nog att hindra att den glider ned i spagat - något som givit flera elefanter svåra skador. Ingen av Hannibals elefanter verkar dock ha gått förlorad i Alperna. Värre skulle det bli vid det första slaget på den italiska halvön - det vid Trebbia.
Hannibal red på den största
I västerlandets långa krigshistoria användes elefanten endast en kort tid i krigssammanhang. Under de tre sekler som började med Alexander den store så var djuret inblandat i lång rad av slag. I till exempel slaget vid Trebbia mötte Hannibals trupp romerska legionärer som inte hade någon praktisk erfarenhet av stridselefanter – trettio år hade förflutit sedan deras fäder slagits mot dem. Ofta ser vi idag rekonstruktioner av stora och felaktigt överdimensionerade afrikanska djur som utrustats med torn från vilka kartagerna strör pilar och spjut. Eftersom övergången vid Rhone antydde att man måste haft tillgång till hondjur, så kan vi förmoda att många av Hannibals elefanter endast var ett par meter höga. Att utrusta stridselefanter med torn lär ha varit en uppfinning av Pyrrhus. Det finns dock inga belägg för att man har använt sådana i någon större utsträckning, varken förr eller senare. Elefanten med sin indiske tränare och förare, en så kallad mahout, var ett nog så slagkraftigt vapen i sig - detta för att skapa oreda i organiserade fiendeled. Stridstekniken användes förmodligen under slagets inledningsskede - tänk bowlingklot och käglor. Ett torn hade varit en omöjlighet för de afrikanska stridselefanterna.
Historien förtäljer att Hannibal red på en större och starkare elefant vid namn Surus – sannolikt var detta en indisk elefant från den asiatiska kontinenten. Givetvis var de senare att föredra och det är möjligt att denna elefant förvärvats från ptoleméerna i Egypten. Redan under det första puniska kriget kom man i kontakt med indiska elefanter. Man importerade mahouts som hjälpte till vid dresserandet av afrikanska elefanter och troligen nyttjade man då indiska elefanter som hjälpundervisare. Tämjandet av de mer vilda afrikanska djuren krävde expertis och denna tradition följde säkerligen med till tiden för Hannibal.


Från fältslag till arena
Vi får förmoda att det var mycket grymma scener som utspelades i fält. Detta speglas kanske bäst i kriget mot Pyrrus där romarna hade utvecklat en rad vapen och knep för att bekämpa de ”lukanska oxarna”, som de för tiden kallades. De tappraste romerska soldaterna kunde angripa elefanten genom att hugga den i knävecken med yxor eller genomborra dess sidor med spjut. Det fanns för tiden även ett slags brinnande kastspjut som doppats i beck, asfalt och nafta. Elefanter har vidare ofta en överdriven ”rädsla” (lätt till stress) för andra djur. Mot Pyrrus upptäckte romarna att skrikande grisar var perfekta för att få elefanterna att vända om. Det var vid intermezzon som dessa som den påhittige kartagen Hasdrubal lär ha infört ett säkert antivapen. En mahout kunde således nedgöra sin egen elefant genom att driva in en mejsel mellan halskotorna. Enligt Polybios stupade nästan samtliga av de elefanter som kämpat sig över alperna. De som inte dog i Trebbia, dukade kort därefter under i kyla och snö. Även om Kartago var duktiga på att ständigt sända nya elefanter som förstärkning, åtminstone under det första puniska kriget, så måste vi nog räkna slaget i Trebbia som den sista striden som på allvar involverade elefanter på den italiska halvön.
Romarna kom senare att adoptera elefanter både som paraddjur och för att roa pöbeln. Djurhetsningarna på amfiteatrarna samt den ökande handeln med elfenben blev nådastöten för den nordafrikanska elefant som vi sedan länge inte längre äger i vår fauna. Caligula gav sin häst ett stall av elfenben och Seneca förklarade sig äga 500 tripoder tillverkade i samma material. Detta kan ses som en analogi till 1800-talets hetsjakter i Afrika, vilka kom att producera både biljardbollar och pianotangenter i elfenben.
/Richard Holmgren
Tack till Albert Schultz i Norrtälje för hjälp med elefantfoto.

På 700-talet fick Karl den store en elefant av kalifen i Bagdad. Elefanten hette Abul-Abbas och fick lunginflammation efter att ha simmat över floden Rhen.
Något att tillägga?
Senaste inlägg
Senaste kommentarer
-
Danilo » Den förfärliga och oförklarliga olyckan vid Dyatlovpasset : ”Ny bok km mysteriet dyatlopasset aar 2024??”
-
Danilo » Olof Palmes sista steg - ny bok av Lars Borgnäs: ”NY bok om palmemordet zar 2024??”
-
Anton Berg » En gruvlig historia – Lockerbie, Bernt Carlsson och Dag Hammarskjöld: ”Hej! Jag vill prata om Bernt Carlsson, jag gör en dokumentär. Har du möjlighet? ..”
-
fredrik ousbäck » Linköpings första byggnadsverk – en 50 meter lång skeppssättning : ”Gjorde en lite film: https://youtu.be/JvVY6SddYlI //Fredrik Ousbäck”
-
Anders » Journalisten Christer Holmgren är Jack the Ripper på spåren.: ”Jag har snart själv läst ut boken "Cutting Point" och den är jättebra. Textensto..”
Bloggarkiv
Länkar
- Populär Historia
- Svenska Institutet i Rom
- Riksantikvarieämbetet
- Världskulturmuseerna
- Medelhavsmuseet
- Stormaktstiden
- Arkeologiforum
- Svenska Rominstitutets Vänner
- Antiquitates
- Arkeologi och antik historia, Uppsala Universitet
- Arkeologibloggar
- Vetenskapsradion Historia P1
- Tidskriften Medusa
- Numismatiska Forskningsgruppen
- Historiska Museet
- Kungliga Myntkabinettet
- Museum Gustavianum
- Upplandsmuseet
- Östergötlands Museum
- Fornvännen
- Svenska Arkeologiska Samfundet
- Svenska Pompejiprojektet
- Fabro - Graphic Design
- Arkeloggen - Arkeologi på Svenska
- Arkeologerna - Statens Historiska Museer
- ISIS - Sveriges Egyptologiska Förening
- The International Interdisciplinary Institute
- Populär Arkeologi
- Arkeologi och byggnadsvård i Östergötland
Etikettmoln
vox aska exploring pandemi käft köttätande etruskisk bärsärk kristus produktion grovis evangelist xian storfilm sanningens mun polarexpedition osama bin laden surt hotel excelsior vulkanutbrott natt charles de lorme citrus anemoner ceremoni habemus upptäckarglädje andrew chugg china profet blyförgiftning buss göta kanal toalettkultur valv bronsskatten buddha väderleksprognos affärsledare falska pike östgötaslätten frihet präst supermänniska fabrik "estonia - den sista vågen" lim vesuvius bröstmjölk hålrum monastery 1945 stake historieforskning fiske titanic ben-hur ekg sexuella övergrepp in memoriam kultgrotta dushara longinus grundlägga ishak pasha armchair bergsbestigning new york times jul messias indianer is nyckelord sarkofag press hav saga sjunkförlopp globen arena sulcus primigenius telefon forskning och framsteg mångkultur fjäder avgift gott nytt år reseberättelse kulturarv e4:an straffskyldig jätte sverige lädersko vetenskapsradion gavazan smartphone christer holmgren dynamit asphodelus minerva pulver arcdoc rabbi akiba oas husky svensk film karavan bagdad steve jobs moulinsart handgemäng civilization glass tombs blommor owl klosterliv ukraina leksaker döden biograf zaida catalán frukt okänd hasardspel plog populär arkeologi alun thomas quick buffelost vägledning tsantsa rövargrottan balsamering reopen stadskonst talos imperium teknik konspirationsteori deir el-bahri location motsägelser google earth vildget venuehotels anemon kalle fågel folke bergman amazonas malaria påven legender arken tandvård nineve värdemätare morgon silverpenningar etnologi wikileaks skänninge försörjning filosof sex totalstation markusplatsen tepes tibern ombergs turisthotell golgata smak väggen plura istanbul tushpa tavla fruktbarhetsrit adonia kolmårdens djurpark köpmän tomb trailer vattenledning andrée sällskapsresan vinäger beirut vulkan tusen medico della peste fingrar anemon presidenter josephus lunds resebyrå theodosius tiggare fluorid "degklump" chaplin toalett korsriddare lödöse museum tonto stiftshistoriska sällskapet taxonomi gravplundring juleljus samuelsboken gäddfiske caracalla skåne krigsindustrin budbärare sten standar pompeii mjölk kartago kinder fjäll totem vampyrer gädda obs jordbruk krigsmaskineri trolldom gregory areshian övning giza wulstring klubbsymboler praetorium klättring area-51 knacka dörr konungaboken tal islamiska staten riksbankens jubileumsfond styx lisbeth arkens djur myt betong globen tatev lydia capolicchio imperier delta kartor romersk tradition kung konflikter fynd ammon podcaster straff mytologi rumskullaeken vintillverkning svanelid flyg analfabet site marco polo looting fora skattgömma vattenfyllda chernobyl birka plutarchos argonauterna jesaja öron milou snickare hidden schaman attiska människohuvud etruscan elefantfot nytänkande gudar soldater sydafrika bomullens historia köpcentrum gambling knight alunit palme örebro läns museum signerad akropolis grottklubb babylon swedish bonnier expeditions bernt carlsson john mandeville gränsland lön port tron trafikpolis burrata kunskap tagelskjorta olja kenotaf elfenbenskusten hunger games myter dricksvatten försenad handel dimma åker gömma missionär nedläggning borg elisabeth hesselblad julklapp kapok riksantikvarieämbetet markus terracotta papegojfisk 1300 silhuett geshur undersökning skor fettsugning budget fästning dakien jubileum 2001 krönika alexandria emperor ruiner stierngranat jönssonligan toalettpapper les caves du roy ångmaskin fågelmask hand moraletik lyssna radio diocletianus terrakottaarmén filmanalys skådespel erich von däniken obelisk akeldamak dräktnål wtc äventyrare jägare lazar ljus sommarvärd resekväll muck järnålder delos medea legend al uzza kristi spjut pompeji palats barnoffer summit försvinnande julljus israel lund gustaf vi adolf populära påve stay behind duva taronik nato pyramider oxe mobil grottmålningar ägg munsbit sova slarv trump förstörelse veteskapsrådet dödsrike olof palme syndafloden nyfödd sjösäkerhet plogfåra copernicus infrared sorbet mytologiska csn jerusalems förstöring arena hollywood durupinar härbärge m/s estonia slussen mount rushmore national memorial auguste rodin marshallöarna dokusåpa illicit excavation konstnär upptäckt gihon aegae mac thukydides självmord kaffefilter arkeologi armenien resa noa vetenskapsradion historia dyatlov pass kloster expedition ararat djatlovpasset noaks ark vin richard holmgren turkiet grekland historia sodom bibeln gud noak skatt iphone tidsresenären döda havet palmemordet offer cheops föredrag jesus aron kolonn pyramid mausoleum skeppssättning documentary urartisk oupptäckta skatter zeus plundring 2014 arkeolog pengar kaos neapel seriemördare korsfästelsen vas fattigdom venedig molok julbock mystery ark sidenvägen skulptur mat gladiator guidning mars världens äldsta vin elefanter brand träd jack the ripper herodes indoeuropeiska språk holmgren max von sydow gravar brons flygfoto podcast areni biblisk arkeologi romare dna sol förbundsarken död biblisk julgran får kylskåp gamla testamentet kult kyrka sveriges radio blogg museum georgien nya testamentet archaeology populärkultur apple stad mumie ufo äventyr bronsålder historiska resor fruktbarhet hannibal skattjakt stockholm kejsare mumier recept grotta noas ark film romersk populär historia religion egypten tempel utgrävning etrusker rom noah kina jordanien petra grav föreläsning medelhavsmuseet kart webb biopremiär charon ulaanbaatar radioaktiv eremiter zombie minervauggla färskost dig plankor haddock casino kyrkpressen kopparstenålder kvilleeken akilleshäl elfenben irak kristendom nattportier färskvara nobel cutting point sveriges sista publika avrättning sår världens äldsta äldst superhjälte feidias zorats karer lagos synagoga davids stad försäljare roswell 3d castrum skuld kaukasisk relik baetyl vayots dzor fossil åkermark antidepressiva nostradamus excavation soma anders kaliff gaslighting buddhism romerska imperiet väder januari 2014 allseende öga utsmyckning jordbävning arkeologer gravfrid polarbröd pazuzu dispater tatius kalle foto packa kapitolium varning pressfrihet scanpyramids fontän utbrott åsna "den osannolike mördaren" gudomlig angelo bartoli själ försnilla sanskrit flavius josefus regeringstjänstemän väderlek kyrkor papegoja begravningsplats axel boethius focus estonia vacker bly polis korruption nationalmuseum puniska krigen högborg brännoffer karl gustav holmgren kokt fisk thoth lost cities pinje panichetto rymdhjälmar ellen key romarrikets fall pålspetsaren perikles dyatlov chrysostum salomon dollarsedel zoologiska indien smittskydd roman svenska pompejiprojektet katabatic fabrodesign utomjordingar lamb of tartary lockerbie äventyrsbad mysterium koka grodor centralasien skymning anemon-kalle pär karlsson hällristningar aerial the seventh seal hathor glödlampor dokumentär arsenik iron man skvaller antikens kultur pripyat apostlagärningarna förkrympt huvud dold camorra discover kontroversiell formation skolfröken batteri bocca della verità res till världskulturmuseerna silver diodorus antiokus athena noctua motiv grädde metusalem pilot tänkaren stadsgräns spel bönekvarn hemmet charun siwa himmelska fridens torg munk zombiepulver civilisationens vagga burro akademiker charles lechmere tecktor holy lance estoniakatastrofen vår kulturhistoria ny teori monterozzi förståsigpåare syrien benjamin från tudela god jul påminnelse grave robbery fredspris fof android jordfåra vatten spegel tyger utvandrarna dräkt exoskelett horatius stonehenge strabo marmorpalats helig självmumifiering förborgad lyxvara äggvita tophet thinker ödets spjut nabatéer metsamor aronofsky exorcisten colosseum sema tomas karlsson juda julljusstake andra världskriget climbing spion manhattan västra götaland akeldama karlsons klister 137 bröd kardinal humaniora morse sommarpratare äkta bohemian grove kalfjället konspiration artikel kran plinius den äldre eric berggren sabotage ara bomull angkor wat statliga medel columbus upptäckter svenska institutet i rom sommarprogram strukturera medelhavsinstituten klimatforskning aeolipile judas iskariot italien kung david återuppståndelse lamm kambodja dracula parthenon sekelskiftet indiana jones utställning trajanuskolonnen uggla sallad pulcinella desert blodsåkern januari semiramis ull tetrodotoxin bedtime stories pass krigsherre lampa helgonförklaras museet skandal couch stötande ingmar bergman tersorium ipad härkost pan am transylvanien stridsflygplan vattentäta skott synd romerska ockupationen veke 2015 budskap mozzarella fartkameror tygfärgning hart island porta betalningsmedel mongolisk bomullsplanta dag hammarskjöld ljusstake vatikanen utgrävningsrapport kärnkraft rikedomar 1949 dante gävle how to lotusställning ericsbergs säteri galenskap universitet ström kranvatten spännande kök perfektion stacks makedonien gihonkällan offerlund huvudjägare athena ost fukushima saknad le penseur knucklebones kristen areni-1 krigsbeklädnad karon museibesökare upptäckare kyrkohistoria sion vikbolandet heritage kalla fakta förlorad locktänger tektor heliga lansen hål stork russel crowe lars borgnäs tarquinia ptolemaios belzoni kris david isabella flight 19 castra mobiltelefoner hjärntillskott blod betyl vitus vinifera emigrants amfetaminer kåseri karahunj kropp konstantinopel tro sokushinbutsu hemlighet meteorologi foliehatt tofet alingsås seismograf chefren rättegång i januari aragil supersoldat lurendrejeri stenålder minnesvård sara sommar vampyrkit regeringsbyggnad pokal explosivt material 9/11 halsring hakeldama altare sändebud premiär josef qin shi huang sos resor krönikeböckerna sjuarmad arkeologiska föremål big bang pestdoktor plinius den yngre giancarlo panico sprängning fager planta djungel rumänien korrupt brasilien jebuséer salomo trajanus urartu regering stipendier herons ångkula ruttna januarimorgon golanhöjderna berg tartarer kryssning vlad atén dyatlovpasset uppskäraren tronarvinge dollar blomstermotiv van kulturinstitut klimatexpert golvet krukmakaråkern
Mina intresse för djur och natur, men också för forntidshistoria gör att jag följer era insatser i dessa områden.
14 augusti 2020 01:01:00
Jag har just nu ingen Hannibalresa, men jag ska försöka fixa det. Problemet är att det kostar väldigt mycket att planera på plats, om det sedan inte blir tillräckligt med bokningar så är det illa. Jag ska se hur jag kan lösa det.
13 februari 2017 16:25:04